Na tom je vidět, co je důležité, čím máme začít. Západní společnost, která je posedlá hubnutím, rychlostí a dynamikou, dělá z jógy pouhé cvičení. Pro někoho je ale i klasická jóga příliš klidná a pomalá, a proto vznikají dynamické systémy, které často omezují praxi jógy na fyzické a dechové cvičení a relaxaci. Pracujeme pouze se svým tělem a to je málo. Je třeba pracovat hlavně se svým vnitřkem.
Proto bychom při praxi jógy nikdy neměli zapomínat na první dva stupně rádžajógy. Stále bychom je měli nosit v sobě a uvědomovat si, jestli se podle nich chováme. Jóga není tělocvik, je to způsob, jak v sobě probudit vesmírnou prapůvodní energii. K tomu nám ale nestačí pouze praxe hathajógy nebo jiných moderních stylů jógy. Ty nám sice pročištují a zpevňují tělo, připravují ho na další vyšší stupně jógy, ale pokud zapomeneme na jamu a nijamu, můžou nám také posilovat ego. Může se stát, že budeme příliš soustředění na fyzické tělo, budeme si připadat výjimeční a důležití, protože s tělem dokážeme víc než ostatní lidé. To ale není cílem jógy, to je slepá ulička. Proto nezapomínejme na jamu a nijamu, ať už jdeme po kterékoliv cestě jógy.
Jama - pod tímto pojmem shrnujeme pět činností, kterých bychom se měli vyvarovat. Někdy se jama označuje za zákazy. U všech pěti činností platí, že bychom je neměli dělat jak ve vztahu k druhým lidem, tak i k sobě.
Nijama - na rozdíl od jamy se jedná o pět činností, které bychom měli dělat. Někdy se označují jako příkazy.