Jak již bylo uvedeno, višuddhi neboli krční čakra se nachází v oblasti hrdla. Díky tomu je spojená zejména s komunikací a potažmo i se schopností seberealizace a vyjádření svého pravého já. Je důležité, aby naše slova byla láskyplná a mírná. Vše negativní, co vyslovíme, se stává jedem, který višuddhi zatěžuje. Funguje to ale i v obráceném směru: vše špatné, co "spolkneme," je také třeba očistit. Višuddhi je místem právě této očisty. Při správném fungování brání, aby se jedy dostávaly dovnitř do nás, a naopak kontroluje to, co z nás odchází, kontroluje, že emoce a pohnutky vzniklé v srdci jsou čisté. Očistná funkci višuddhi je spojená s udána pránou (viz článek Pančaprána), která sídlí právě v oblasti krku. Je to stoupající proud energie, který napomáhá duchovnímu vývoji člověka.
Vedle řeči je s krkem spojený také dech. Pro celou tuto oblast je velmi významný, stimulující a pročišťující zejména dech udždžají.
Díky višuddhi může být člověk pevný, vnitřně stabilní, sebejistý, ale zůstává láskyplný. Neprojevuje se jeho ego, není sobecký. Ví, co chce, je upřímný, ale bere ohled také na druhé. Nemá žádné předsudky, nesoudí.
Višuddhi čakra je spojována s fialovou barvou. Elementem je éter, tedy základní pralátka, nositel zvuku. Ve višuddhi má lotos 16 okvětních lístků.
Zvířecím symbolem je sněhově bílý slon. Narozdíl od múladháry, kde má slon ohlávku, ve višuddhi ji už nemá, což symbolizuje oproštění se od závislosti na mysli. Vedle slona může mysl v této čakře symbolizovat také měsíc. Kromě fialové barvy se při zobrazení višuddhi používá také měsíční stříbřitá barva, která představuje právě čistotu, ke které zde docházíme.
Bídža mantrou je HAM.