Strava bohatá na vlákninu představuje účinnou prevenci proti řadě onemocnění, zejména tlustého střeva. A právě tam začíná naše zdraví – ve střevech. Výzkumy přitom ukazují, že závažné nemoci spojené s tlustým střevem se více objevují v těch zemích, kde panují stravovací návyky západních zemí. Proto bychom měli do svého jídelníčku více zařazovat stravu bohatou na vlákninu, obiloviny, zeleninu, ovoce, ořechy, semena a luštěniny.
V potravě, která se v Evropě konzumovala zhruba před sto lety, byl vlákniny dostatek. Její potřeba byla tehdy plně kryta obilím, které se mlelo k výrobě chleba jako celek. Pozvolný přechod od produktů z celozrnné tmavé mouky k bílé mouce vedl ke ztrátě tohoto jedinečného zdroje vlákniny a dalších biologicky aktivních látek. Od r. 1910 jsme už několikátá generace, která je vystavená ve stále větší míře nezdravému způsobu "civilizačního" stravování.
Vlákninu, kterou dělíme na rozpustnou a nerozpustnou, nelze v potravě ničím nahradit. Rozpustná vláknina dokáže při pravidelném užívání nejen omezit zácpu a vyčistit trávicí trakt, ale navíc ještě snížit hladinu cholesterolu, tuků a cukru v krvi a omezit riziko vzniku žlučových kamenů. Významnou měrou přispívá k redukci váhy. V našem běžném stravování ale rozpustná vláknina citelně chybí. Nerozpustná vláknina prochází trávicím traktem v nezměněné formě a její klíčovou funkcí je mechanicky detoxikovat trávicí trakt.
Jedničkou mezi vlákninami je psyllium neboli Jitrocel indický (lat. Plantago ovata) – je totiž zdrojem jak rozpustné, tak nerozpustné vlákniny. Z jitrocele indického se využívá hlavně jeho osemení, tedy vyčištěné obaly semen, které jsou nejbohatší na rozpustnou vlákninu.
Psyllium změkčuje stolici a zároveň zvětšuje její objem. Tím napomáhá správnému a snadnému vyprazdňování (důležité při zácpách, hemoroidech, v těhotenství, apod.). Kromě toho podporuje psyllium správný metabolismus tuků, zvyšuje denní spotřebu vlákniny a pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu. Pokud užíváte psyllium nalačno, nedostanete po něm tak rychle hlad, budete se po něm cítit sytější a právě tohoto efektu se pak často využívá při redukčních dietách.
Psyllium dokáže již po několika dnech užívání navodit správnou hustotu stolice. V trávicím traktu zvětšuje až 40x svůj objem – psyllium vykazuje vysokou schopnost vázat vodu a vytvářet vazký gel. Vzniklý gel pak ve střevech pohlcuje nadbytečnou tekutinu, vstřebává do sebe část toxických látek a usazeniny a prostým bobtnáním (mechanickou silou jako píst) je odsouvá z trávicího traktu. Každodenní zdravá stolice je přitom základem čistoty organizmu a důležitým kritériem pevného zdraví. Správná stolice je nepáchnoucí, světlejší, hustá a má konzistenci jílu.
Psyllium je na českém trhu k dostání jak v sypké podobě, tak také v podobě kapslí a tablet. Ty vám zaručí snadné a pohodlné užívání, bez nutnosti přípravy, abyste si svoji dávku vlákniny mohli dát kdykoliv a kdekoliv (např. v práci, při cestování atd.) Psyllium se stalo natolik populární, že ho najdeme i v pečivu, sušenkách či tyčinkách (vše od firmy Dr. Popov). Některá psyllia mohou být ochucena nebo jsou obohacena o jiné složky (např. o extrakt z Aloe Vera pro lepší detoxikaci organismu nebo o probiotické kvasinky).
Nejlépe se obhajuje to, co má člověk vyzkoušeno na vlastní kůži, co mu dělá dobře, takže ano, psyllium používám. A nejen já – v celé naší rodině je oblíbené. Ale neobjevil jsem nic nového, v Indii se vláknina psyllium používá už 2000 let. Je součástí indického lékopisu, používá ho ajurvéda... Postupně jsem prostudoval řadu nezávislých studií z celého světa o vlivu psyllia na lidské zdraví, kde se potvrzuje vliv např. na cukrovku, na hladinu cholesterolu, při hubnutí, zácpě a při řadě dalších zdravotních problémů.
Jedině z Indie, protože tam roste jitrocel indický nejkvalitnější. V Indii jsem kvůli podrobnému prozkoumání psyllia strávil na cestách tisíce kilometrů v náročných podmínkách a potkal hodně zajímavých lidí. Právě při cestách jsem získal užitečné informace o výrobě, o skladování, ale taky o správném užívání psyllia.
Kvalitu psyllia poznáte například podle jeho bobtnavosti. Čím menší schopnost bobtnavosti má, tím nižší je jeho účinnost v trávicím traktu. Méně kvalitní psyllium může dokonce vyvolávat alergické reakce, proto důsledně dbáme na kvalitu našeho psyllia. Kvalitu každé šarže psyllia necháváme pečlivě testovat v akreditovaných laboratořích.
zdroj: